zainwestować w panele słoneczne Profesjonalnie! - Prąd ze słońca

fotowoltaika legnica

Wpływ nasłonecznienia na fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii s

zainwestować w panele słoneczne Profesjonalnie! - Prąd ze słońca fotowoltaika legnica
łonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.


Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.


Dofinansowania instalacji słonecznych

Zachęcanie ludzi do korzystania z odnawialnych źródeł energii jest bardzo ważne ze względów środowiskowych, dlatego też istnieje wiele dotacji oraz dofinansowań do instalacji słonecznych. Dobra firma fotowoltaiczna, poza oferowaniem sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych, zajmuje się także załatwianiem wniosków o dofinansowanie do paneli. Wiele miast i gmin w Polsce przyznaje dotacje do kupna oraz montażu paneli słonecznych do użytkowania w ramach potrzeb gospodarstwa domowego. Dzięki dotacjom całkowity koszt montażu instalacji słonecznej jest znacznie mniejszy, co stanowi jeszcze bardziej opłacalną inwestycję w dodatkowe źródło odnawialnej energii. Niektóre programy dofinansowania paneli fotowoltaicznych są skierowane zarówno do firm, jak i osób fizycznych. Skorzystanie z dotacji obejmującej montaż paneli fotowoltaicznych jest dobrym pomysłem, jeśli zależy nam na posiadaniu dodatkowego źródła energii elektrycznej korzystającego z odnawialnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne.


W jaki sposób działają panele słoneczne

Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istnieniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.